finlandiya ankara büyükelçiliği

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği

Finlandiya Büyükelçiliği, Finlandiya hükümetini temsil eden en yetkili resmi kurumdur. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan tek resmi Finlandiya kuruluşudur. İki ülke arasındaki ticari, kültürel, siyasi ve ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesini ve ilerletilmesini amaçlayan kurum, bu amaç doğrultusunda farklı dönemlerde çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca yalnızca bu amaç doğrultusunda hizmet vermek ile kalmayıp, her iki ülkenin vatandaşlarına da çeşitli alanlarda hizmet verilebilmektedir. Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan üçüncü ülke vatandaşları da vize başvurularını Finlandiya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapabilmektedirler. Çok yönlü verilen hizmet sayesinde Finlandiya vatandaşları da evrak işlemlerini kurum vasıtası ile gerçekleştirebilmektedirler.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet verdiği gibi, firmalara da hizmet vermektedir. Finlandiya ile bağlantı kurulabilmesinde aracı olan kurum, evrak tasdik işlemlerinde de farklı ülkelerin vatandaşlarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Ölüm, doğum, boşanma veya evlilik gibi durumların oluşmasında evrak işlemlerinin tamamı Finlandiya Ankara Büyükelçiliği vasıtası ile gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, kimliklerin yenilenmesi ve pasaportların yenilenmesi de büyükelçilik aracılığı ile yapılabilmektedir.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği, Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde bulunmaktadır. Kader Sokak’ta yer alan büyükelçiliğe 0312 457 44 00 numaralı hat ile ulaşmak mümkündür. Faks için de 0312 468 00 72 numarası kullanılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak, çok sayıda e-posta adresi de iletişim için tercih edilebilmektedir.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’ne ait olan e-posta adresleri; sanomat.ANK@formin.fi, consulate.ANK@formin.fi, consulate.DAM@FORMIN.fi olarak belirlenmiştir. İnternet sitesi adresleri ise http://finland.org.tr/, http://www.facebook.com/FinnishEmbassyAnkara, ve http://blogit.ulkoministerio.fi/ankara/ olarak belirlenmiştir. Tüm bu adresler sayesinde Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ile internet üzerinden de iletişim kurulabilmektedir.

Büyükelçilik vasıtası ile yapılan vize başvurularının saatleri hafta içi her gün 08:30 ile 12:00 arasında ve 13:00 ile 15:00 arasında olacak şekilde belirlenmiştir. Pasaport başvurularının olumlu şekilde sonuçlanması halinde de pasaportlar 13:00 ile 16:00 saatleri arasında teslim edilmektedir. Resmi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde de Finlandiya Ankara Büyükelçiliği tarafından herhangi bir şekilde hizmet verilmemektedir.

Büyükelçilik ile yapılacak olan telefon görüşmeleri yalnızca Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri yapılabilmektedir. Bu günlerde de yalnızca 14:00 – 15:00 saatleri arasında iletişim kurulabilmektedir. Konsolosluk bölümü vasıtası ile yapılacak olan başvurular için de Pazartesi günleri 09:00 – 12:00 ile 13:00 – 15:00 saatleri, Salı günleri ise yalnızca 10:00 ile 12:00 saatleri arasında işlem yapılabilmektedir. Belirtilen saatler dışında kesinlikle hizmet alınamamaktadır.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’nin Görev Bölgesi

Büyükelçilik, Türkiye’nin büyük çoğunluğuna aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Fakat Adıyaman, Adana, Aksaray, Ağrı, Ankara, Amasya, Artvin, Ankara, Batman, Bayburt, Bartın, Bitlis, Bingöl, Çorum, Çankırı, Diyarbakır, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Mersin, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kars, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kırklareli, Konya, Mardin, Muğla, Malatya, Muş, Niğde, Nevşehir, Osmaniye, Ordu, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Sivas, Sinop, Siirt, Trabzon, Tokat, Tunceli, Zonguldak, Yozgat ve Van gibi illerde ikamet eden kişilere daha fazla öncelik verilmektedir. Dolayısıyla bu illerde ikamet eden kişiler Finlandiya Ankara Büyükelçiliği ile direkt olarak iletişime geçebilir ve vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

Finlandiya Ankara Büyükelçilik iletişim bilgileri

Finlandiya Vize Başvurusu Hakkında

Finlandiya’ya seyahat edecek olan Bordo pasaport sahiplerinin öncelikle vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Vize başvurusunun yapılabilmesi için de bazı ufak şartların tamamlanması gerekmektedir. Bunlar, Finlandiya Vize Başvuru Formu’nun doldurulması ve de vize ücretinin yatırılmasıdır. Başvuru formu, yakın tarihlerden beri online sistemler üzerinden doldurulmaktadır. Ayrıca form doldurulurken tamamen İngilizce dilinin kullanılması gerekmektedir. İngilizce haricinde herhangi bir dili kullanan kişilerin formları kabul edilmemektedir. Kabul edilmeyen dil seçeneklerine Türkçe de dahildir.

Form içerisinde yer alan soruların tamamının büyük harf kullanılarak cevaplandırılması gerekmektedir. Tüm soruların cevaplanması halinde en alt bölümde bulunmakta olan ‘Sign Declaration’ bölümü işaretlenmelidir. Bu bölümün işaretlenmesi, elektronik olarak imza atılması anlamına gelmektedir. Bu sayede kişi formu imzalamış olmakta ve verdiği bilgilerin tamamının doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Bu taahhüdün yapılmasından dolayı da form içerisinde gerçek ile eşleşmeyen bilgiler verilmemelidir.

Formun sisteme yüklenmesinin ardından sistem tarafından bir randevu tarihinin seçilmesi talep edilmektedir. Bu tarih, kişinin müsait olduğu güne ve saate göre seçilebilmektedir. Bu nedenle önceden planlamak ve randevuya kesin gidilecek ise randevu alınmalıdır. Aksi takdirde verilen randevuya gidilmez ise, yatırılan vize ücretleri tekrardan başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu tür maddi külfetlerin oluşmaması için de başvuru yapan kişilerin fazlasıyla dikkat etmesi şarttır.

Finlandiya Vize Başvurusunda İstenen Evraklar

Vize başvurusu yapan kişilerden bir takım evraklar istenmektedir. Bu evraklar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler için oldukça benzerlik göstermektedir. Bu nedenle her iki ülkenin vatandaşları da aynı evrakları temin ederek, Finlandiya vizesi alabilmektedirler. Direkt olarak Finlandiya vizesi almak yerine, Schengen vizesi de alınabilmektedir. Alınan bu vize, Finlandiya da dahil olmak üzere, çok sayıda Avrupa ülkesinin tek bir vize ile gezilebilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle çok sayıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Finlandiya vizesi almak yerine, Schengen vizesi almayı tercih etmektedir. Fakat bu vize tipinin de evrakları, diğer vize tiplerinden bir takım farklılıklar gösterebilmektedir.

Vize başvurusu yapan kişilerden talep edilen ilk evrak pasaporttur. Pasaportun kullanım süresini doldurmamış olması gerekmekte ve ayrıca seyahatin tamamlanmasının ardından 3 ay kadar daha geçerli olması gerekmektedir. Buna ek olarak, başvuru yapan kişilerin 2 adet biometrik fotoğraf çektirmesi gerekmektedir. Eğer aile ziyareti için veyahut da iş için Finlandiya’ya gidilecekse de Finlandiya’da bulunan kişi veya kişiler tarafından davetiye hazırlanmalıdır. Bahsi geçen vize tipleri, davetiye adlı belge temin edilmeden alınamamaktadır.

Ayrıca başvuru sahipleri tarafından finansal duruma ilişkin ve mesleki duruma ilişkin belgelerin de temin edilmesi gerekmektedir. Finansal duruma ilişkin olan belgeler Banka Hesap Dökümü’nden ve maaş bordrosundan oluşmaktadır. Mesleki duruma ilişkin olan belgeler ise SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi’nden oluşmaktadır. Tüm bu belgelerin ilgili kurumlar tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca tüm belgelerin üzerinde imza ve kaşe bulunmalıdır. Aksi takdirde belgelerin hiç biri kabul edilmemektedir.

Finlandiya Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Finlandiya’ya gidecek olan kişiler direkt olarak Finlandiya vizesi alabileceği gibi, Schengen vizesi de alabilmektedirler. Fakat Finlandiya vizesinin ücretleri net değildir. Bunun sebebi, vize tipine göre ücretlerin değişiyor olmasıdır. Başvuru yapan kişi, kısa süreli bir vizeye başvuru yapıyorsa oldukça düşük ücret ödemektedir. Fakat uzun süreli bir çalışma vizesine başvuru yapılıyorsa, ödenen ücret doğal olarak daha yüksektir. Bu nedenle vize başvurusu yapmadan önce, ilk olarak büyükelçiliğe ait olan resmi internet sitesi incelenmeli ve vize başvurusu hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesinin bir diğer sebebi de yapılan vize başvurularının reddedilmesidir. Başvuruların reddedilmesi halinde vize ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu nedenle tekrardan başvuru yapıldığında, yeniden vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Bu da fazlasıyla maddi külfet oluşturmaktadır. Bu tür ücret artışlarının yaşanmaması için başvuru yapan kişilerin her belgeyi belirtildiği şekilde hazırlaması önemle tavsiye edilmektedir.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Finlandiya için vize gerekli mi?

Türkiye ile Finlandiya arasındaki vize rejimine göre umuma mahsus bordo pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabidir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlarımızsa altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, Finlandiya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Finlandiya vize başvurusu açık mı?

Finlandiya’ya girişe ilişkin istisnai düzenlemelerle ilgili güncel bilgilere Finlandiya Ankara Büyükelçiliği web sitesinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’deki Vize Merkezlerinin iletişim bilgileri ve hizmet saatleri: Başvuru saatleri: 08.30-12.00 and 13.00-14.30. Pasaport teslim saatleri: 13.00-16.30.

Finlandiya Vize Ücreti Nedir?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Finlandiya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Beyaz Zambaklar Sokağı No:44
06690 GAZIOSMANPASA, ANKARA
TÜRKİYE

Email

  • sanomat.ANK@formin.fi
  • consulate.ANK@formin.fi
  • consulate.DAM@formin.fi  (Citizens of Iraq, Jordan, Lebanon and Syria)

Telefon

  • +90 312 457 4400

Fax

  • +90 312 468 0072

 

 

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres ve İletişim Bilgileri

Telefon: +90 312 457 4400 – 4433 – 4444 (Salı – Perşembe saat 14:00 -15:00 arası vize ve ikamet izni)
Faks: +90 312 468 0072
E-posta: sanomat.ANK@formin.fi – consulate.ANK@formin.fi – consulate.DAM@FORMIN.FI
Posta adresi: Finlandiya Büyükelçiliği P.K. 22 006692, Kavaklidere Ankara/Türkiye
Ziyaret adresi: Kader Sokak. No. 44 Gaziosmanpaşa/Ankara