Finlandiya Schengen vizesi

Finlandiya Schengen vizesi

Finlandiya Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya’ya seyahat gündemi turistik, ticari, aile ziyareti amacı olan kişiler Finlandiya Schengen vizesi almalıdırlar. Finlandiya vize başvuruları Finlandiya Konsolosluğunun vize işlemleri için yetki verdiği merkezler tarafından ve bu merkezlere akredite acenteler aracılığı ile yapılmakta olup vize değerlendirmesi ve kararı sadece Finlandiya diplomatik misyonları Finlandiya Büyükelçiliği ve Finlandiya Konsolosluğunun yetkisindedir.

Finlandiya Schengen vizesi tek veya çok girişli şekilde verilebilmektedir. Çok girişli Finlandiya vizesi ile Schengen bölgesi dahilindeki diğer ülkeleri ziyaret edebilir, Schengen’den ayrıldıktan sonra vize durumunuza göre tekrar giriş yapabilirsiniz. Tek girişli Finlandiya Schengen vizesi ile Schengen üyesi ülke sınırlarına tek giriş hakkınız olur. Schengen bölgesinden ayrılmadan Schengen vizesinin geçerli olduğu birden fazla ülkeye gidebilirsiniz. Ancak tek girişli Schengen vizesine sahipseniz, Schengen üyesi devletlerin topraklarından ayrıldıktan sonra tekrar giriş yapma hakkınız ortadan kalkmış olur. Bu nedenle yeniden vize başvurusu yapmanız gerekecektir.

Çok girişli Finlandiya Schengen vizesi, vize etiketi üstünde “Mult” ibaresiyle görünür. Tek girişli Schengen vizesi “01” ibaresiyle görünür. Finlandiya Schengen vizesinin tek girişli mi yoksa çok girişli mi verileceğine sadece Finlandiya Konsolosluğu vize departmanı karar verir ve bu insiyatif sadece onlara aittir. Finlandiya Schengen vizesi talep dilekçenizde çok girişli vize talebiniz olduğunu bildirebilirsiniz ancak buna karar veren tek yetkili kurum Finlandiya Konsolosluğu ve Finlandiya Büyükelçiliğidir. Çok girişli ve uzun süreli Schengen vizesi alımını etkileyen en önemli faktör geçmişte yaptığınız Schengen vize başvuru deneyimlerinizdir. Vizelerin doğru kullanılmış olması ve çok sayıda olması Schengen vizesinin süresini ve giriş sayısının çoklu mu yoksa tekli mi verileceğine dair durumu etkiler. Vizenin doğru kullanımı başvuru yapılan Schengen ülkesinden ilk girişin yapılmasıyla doğru orantılıdır.

Çok girişli Finlandiya vizesi ile 6 aylık (180 gün) sürede 90 gün Schengen bölgesinde seyahat hakkı elde edersiniz. Örneğin 3 yıllık çok girişli Schengen vizeniz varsa 6 aylık sürelerde 90 gün seyahat etme hakkınız var demektir. Vize etiketinde vizenizin çok girişli veya tek girişli olmasının yanında kalacağınız gün sayısı da yer almaktadır.

Finlandiya Schengen Vizesi S.S.S

Finlandiya Schengen Vizesi Nedir?

Finlandiya vize başvuruları ikiye ayrılır. 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi ve üç aydan daha uzun sürecek ziyaretler için Ulusal Oturma izni (çalışma, öğrenci, evlilik…) talep edilir. Finlandiya turist vizesi kısa süreli Schengen kategorisine girmektedir.

Finlandiya Schengen vizesi nasıl alınır?

Kısa süreli Schengen vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Vize başvuru sahipleri gerekli vize evraklarını vize başvuru merkezlerine teslim etmeli ve tüm belgeler eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Finlandiya Büyükelçiliği İnternet sitesinden bilgi alabilirsiniz.