Finlandiya Vize Ücreti 2018

finlandiya vize ücreti 2018

Finlandiya Vize Harç Ücretleri

Finlandiya vize ücreti 2018 yılı itibariyle Finlandiya Konsolosluğunun harç bedeli ve parmak izi verme işleminin gerçekleştiği yetkili vize başvuru merkezinin işlem bedellerinden oluşur. Konsolosluk harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir ancak başvuru merkezleri ve vize danışmanlık firmaları ayrıca hizmet bedelleri talep etmektedir. Fotoğraf çektirme, fotokopi hizmetleri, kurye, VIP, başvuru formu doldurma ve erken saatte başvuru yapılması gibi hizmetler için ekstra ücretler alınmaktadır. 12 yaşından küçük çocuklardan vize ücreti alınmamaktadır. Finlandiya Schengen Vizesi başvurularında ekspres başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır.

Finlandiya turistik, ticari, aile ziyareti, arkadaş ziyareti, transit, spor etkinliği, kültürel-bilimsel araştırma vizesi türlerinde vize ücreti o günkü kur üzerinden TL olarak da ödenebilmektedir.
Finlandiya’ya eğitim amaçlı ziyaret etmek isteyene öğrenciler, master ve doktora öğrencileri ve birlikte seyahat ettikleri öğretmenleri vize harcından muaftır. Başvuru merkezi hizmet bedelleri her koşulda ödenmesi gerekir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu aile üyeleri akrabaları ile birlikte Finlandiya’ya ve Schengen bölgesine seyahat ediyorsa konsolosluk harç bedelinden muaftırlar. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Rusya, Moldova, Ukrayna, Sırbistan, Ermenistan, Karadağ ve Gürcistan vatandaşları bu ülkelerin AB ile yaptıkları vize antlaşmalarından ötürü vize işlemlerinde daha düşük vize ücreti ödemektedirler. Biyometrik pasaportu olan Ukrayna, Gürcistan, Moldova, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek ve Makedonya vatandaşları en fazla 90 güne kadar yapacakları seyahatlerde Finlandiya vizesinden muaftırlar.

Vize Reddi Halinde Harç Ücreti İade Edilir Mi?

Finlandiya vize ücretleri 2018 yılında Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir ve vize reddi durumunda vize başvuru sahibine geri iadesi yapılmamaktadır. Vize başvurusunun yapılması vize çıkış garantisi vermemektedir. Bu nedenle doğru evraklarla prosedüre uygun başvuru yapılması çok önemlidir. Eksik evraklarla yapılan başvurular kabul edilmemekte veya başvuru ret ile sonuçlanmaktadır.

Finlandiya vize işlemlerini kurumsal vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapacak olanlardan vize harç ücreti ile birlikte koordinasyon bedelleri talep edilmektedir. Başvuru formu ve dilekçelerin hazırlanmasında destek, randevu alımı, evrak takibi, rezervasyon, seyahat sağlık sigortasının yapılması bu firmaların çalışma sahası içindedir. Finlandiya vize işlemlerinde vize türünün doğru belirlenmesi ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerli pasaportla başvuru yapılması gerekmektedir.