Finlandiya vizesi gerekli evraklar

Finlandiya vizesi gerekli evraklar

Finlandiya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya vizesi gerekli evraklar 2 adet biyometrik fotoğraf, geçerli pasaport, vize başvuru formu, vize talebi dilekçesi, son 3 aylık aktif banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş bordroları, şirket evrakları gibi birçok belgeyi içerir ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Sigortalı çalışanların, devlet memurlarının, firma sahiplerinin, öğrencilerin, emeklilerin, ev hanımlarının hazırlaması gereken evraklar birebirinden farklıdır. Evrakların neler olduğu kadar evraklara ait detaylara da dikkat edilmelidir.

Finlandiya vizesi gerekli evraklar güncel ve eksiksiz olarak ibraz edilmelidir. Evraklar konsolosluk tarafından güncellenebilmektedir. Finlandiya vize evrakları birbiriyle uyumlu belgelerden oluşmalıdır. Schengen vize başvuru formunda belirttiğinizi yolculuk amacı ile talep dilekçenizde yazdığınız seyahat planı aynı olmalıdır. Otel rezervasyon bilgileriniz randevu tarihi itibariyle güncel olmalıdır.

Vize talep dilekçenizde belirteceğiniz süre uzunsa şayet bunu nedenleriyle açıklamanız gerekmektedir. Onaylanan vize en fazla 180 gün geçerli ancak 90 günden fazla kalma hakkı vermemektedir. D tipi uzun süreli vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılabilmekte olup oturum, çalışma, uzun süreli eğitim gibi ülkede 90 günden fazla kalmanızı gerektiren seyahatler için geçerlidir.

Finlandiya Schengen vizesi başvurularında biyometrik fotoğraf ibraz etmeniz gerekmektedir. 35*45 mm. ölçüsündeki fotoğraflar Schengen standartlarınca belirlenmiştir. Fotoğrafınıza photoshop vb. araçlarla müdahale edilmiş olmamalıdır. Fonun beyaz olduğu biyometrik fotoğrafınız daha önceki vize başvurularında kullanılmamış yeni fotoğraflar olmalıdır.

Vize evraklarına dair en önemli unsurlarda biri birbiriyle tutarlı olan belgelerinizin ülkeye geri dönüşünüzü garanti ve taahhüt eder nitelikte olmasıdır. Banka hesap özetlerinizin son 3 aya ait olması, gerektiği taktirde tapu benzeri evrakların sunulması, aile bağlarınız hakkında bilgilerin paylaşılması önemlidir. Bütün belgelerinizin seyahat amacını (ticari, turistik, arkadaş-aile-akraba ziyareti, transit vize) destekler şekilde hazırlamaya dikkat ediniz. Evraklarla ilgili en ufak dikkatsizliğin vize reddine neden olabileceğini unutmayınız. Size önemsiz görünen bir ayrıntı bile vize reddi almanıza neden olabilmektedir.

Finlandiya vizesi başvurularının değerlendirme süresi ortalama 7 ila 15 iş günüdür ancak bu süre eksiksiz evraklarla yapılan başvurular için geçerlidir. Ek evrak talepleri veya başvuru yoğunluğundan kaynaklı gecikmeler olabilmektedir. Bundan dolayı başvurunuz seyahatinize en geç 1 ay kala yapmanız tavsiye olunur.