Finlandiya Vizesi 2023

finlandiya fahri konsoloslukları

Finlandiya vizesi 2023 başvuru evrakları; çalışanlar, emekliler, öğrenciler ve ticaretle uğraşanlara göre hazırlanmıştır. Finlandiya vizesi, Schengen protokollerince veriliyor. 180 günde 90 günü geçmeyen seyahatlerde, sadece bordo pasaport sahiplerinden vize talep edilir.

Finlandiya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Finlandiya vizesi 2023 koşulları dahilinde, Schengen üye ülkesi olarak bazı pasaport gruplarını vizeden muaf tutar. Buna göre; Hususi Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Diplomatik Pasaport sahibi Türk vatandaşları, 6 ay içinde 3 ayı aşmayan seyahatlerinde vize almadan, doğrudan seyahat edebilirler.

Finlandiya vizesi gerekli evraklar 2023, kısa süreli turistik vize kapsamında sunulur;

 • 10 yıldan eski olmayan, en az 2 boş sayfası bulunan pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Finlandiya vizesi başvuru formu
 • Finlandiya Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahate dair uçuş ve konaklama belgeleri
 • Çalışanlarda SGK maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, işyeri faaliyet belgeleri,
 • Emekliler için; emekli olunan kurumdan görev belgesi, emeklilik maaş kart ve dökümleri,
 • Başvuru sahibinin güncel banka hesap dökümü (son 3 aya ait)
 • Banka hesabında minimum 5.000 TL bakiye

Finlandiya vize başvuru harcı ile başvuru yapılır. Öncelikle Finlandiya Konsolosluğu vize randevusu alınarak, randevu zamanında belgelerle başvuru yapılır.

Finlandiya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Finlandiya aile birleşimi gerekli evraklar dahilinde, evlilik yoluyla ya da aile bireylerinin yanına yerleşme talebiyle bu vizeye başvuru yapılabilir. Finlandiya D tipi ulusal vize olarak verilen aile birleşimi vizesi, 6 aydan daha uzun süreli oturum izni olarak verilir.

Aile bireylerinden 2. Derece yakını, Finlandiya’da uzun süreli oturum hakkı olan kişilerin, anne- baba- eş veya çocukları, Finlandiya Aile Birleşimi Vizesi başvurusu yapabilirler. Vize başvuru evraklarına ek olarak;

 • Uluslararası evlilik belgesi,
 • Doğum belgeleri ve nüfus kayıt belgeleri,
 • Evliliklerde; daha önceki boşanma kararları, çocuklara ait doğum ve nüfus belgeleri,
 • Finlandiya’da yaşayan eşin iş, meslek ve gelir durumunu gösteren resmi belgeleri,
 • Finlandiya’da yaşanacak olan eve dair ikamet bilgi ve belgeleri
 • Finlandiya’daki eş vatandaş ise doğum belgesi, vatandaşlığa geçiş belgesi veya oturum izni belgesi

Finlandiya vizesi 2023 harç ücretleriyle başvuru kabul edilir.

Finlandiya Çalışma vizesi Gerekli evraklar

Finlandiya çalışma vizesi gerekli evraklar, Ekonomik Kalkınma, Ulaşım ve Çevre Merkezleri (ELY merkezleri) tarafından yürütülen kapsamlara göre değerlendiriliyor. Finlandiya’da çalışmak için bazı vasıfların taşınması ve bazı prosedürlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor.

 • Schengen oturum izni olanlar, Finlandiya’da çalışabilirler.
 • Vizeye tabi olmayan ülke vatandaşları, çalışma ve oturum hakkına sahiptirler.

Finlandiya’da bir şirket ile yapılan iş sözleşmesiyle 90 güne kadar oturum alınması için;

 • Tercüman, öğretmen, uzman veya spor yargıcı veya hakem mesleğine sahip olunması gereklidir.
 • Profesyonel bir sanatçı, teknik direktör veya sporcu veya böyle bir kişi için bir yardım veya destek ekibinin bir üyesi olunması halinde çalışma vizesi alınabilir.

Finlandiya vizesi 2023 çalışma türü izinleri için, çeşitli alanlardan birinde en fazla 90 gün çalışanların, oturma iznine ihtiyaçları yoktur:

 • Finlandiya veya başka bir devlette araştırmacı olanlar, bilimsel araştırmacılar ve bilim alanında çeşitli projelerde görev alanlar, sinema ve film yapımları için ülkede bununlar bu gruba dahil edilmiştir.

Finlandiya vizesi 2023 çalışma ve oturum izni için denizcilere de opsiyon sağlanmaktadır. AB / AEA ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerin daimi çalışanları için oturum iznine gerek olmadan çalışma izni verilir. Kendi olanaklarıyla Finlandiya’da iş bulan ve iş sözleşmesi imzalayan kişiler için Finlandiya’daki şirketten gönderilen resmi belgeler ile başvuru yapılır.

Finlandiya öğrenci vizesi gerekli evraklar

Finlandiya öğrenci vizesi gerekli evraklar listesinde, Schengen vize evraklarına ek olarak öğrencilik belgesi istenir. Reşit olmayanlar için noter tasdikli muvafakatname gereklidir. Schengen vizesi kısa süreli seyahatler için öğrenci pasaportlarıyla başvuru yapılır.

Finlandiya vizesi 2023 öğrenci statüsünde alınacak onaylar için ıslak imzalı, güncel öğrenci belgesi gerekiyor. Sponsor olacak kişinin;

 • Mesleki belgeleri
 • Finansal belgeleri
 • Başvuru sahibinin konaklama ve ulaşım belgeleri
 • Schengen vize başvuru belgeleri
 • Taahhütname

Belgeleriyle başvuru yapılır. 18 yaşından büyük olan öğrenciler için banka hesap bilgilerinin son 3 aya ait güncel dökümü gereklidir. Finlandiya vizesi için banka hesabında en az 4- 5 bin TL bakiyenin bulundurulması gereklidir. Öğrenciler için masrafları karşılayacak olan sponsorun banka hesap dökümleri, aynı prosedürlerde talep edilir.

Finlandiya Vizesi Ücreti 2023

Finlandiya vizesi ücreti 2023, vize türlerine göre belirleniyor. Kısa süreli C tipi vize ücretleri 60- 80 € olarak tahsil edilir. Vize harçlarının önceden yatırılması ve vize başvuru evraklarıyla birlikte sunulması gereklidir.

Finlandiya vizesi 2023 harç ücretleri; aile birleşimi vizesi, ticari vize, Erasmus vizesi, arkadaş ve aile ziyareti vizesine göre farklılıklar gösterir. Vize başvuru merkezlerinden yapılan başvurularda ek hizmet bedelleri ve seyahat sağlık sigortası (15 €) tahsil edilir.

Finlandiya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Finlandiya vizesi aile birleşimi 2023 başvurularının, seyahat tarihinden 30 gün önce başvuru yapılması önerilir. Kısa süreli ulusal vizeler genellikle 2- 3 haftada çıkar. Ancak yeni yapılan evliliklerde, vize değerlendirme süresi birkaç ayı bulabilir.

Finlandiya vizesi 2023 koşullarına göre, konsolosluk birimi gerekli gördüğü hallerde ek belgeler talep edebilir. Evrakların eksiksiz ve güncel olması, vize reddi alınmaması için önem taşır.

Finlandiya Çalışma Vizesi 2023

Finlandiya çalışma vizesi 2023 başvurularını, Finlandiya’nın Türkiye’de bulunan tüm dış temsilciliklerinden yapabilirsiniz. Vize başvuru merkezinden yapılan başvurular, Finlandiya Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir.

Finlandiya vizesi 2023 başvuru şartları dahilinde, Finlandiya’da bulunan bir şirkette iş bulma, iş teklifi alma yoluyla iş akdi yapılması, bu vizeyi almanızı sağlar. Çalışma vizeleri en az 6 aylık verilir. İş sözleşmesinin devam etmesi halinde ELY merkezlerinden vize süresini uzatmak için başvuru yapılarak, oturum izni alınabilir.

Finlandiya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Finlandiya vizesi 2023 eğitim türünde verilen izinler için, Finlandiya’da bir eğitim kurumundan kabul belgesi olması gereklidir. Öğrenci değişim programı kapsamında Erasmus projesini destekleyen Finlandiya’dan davet mektubu almanız gerekiyor.

Finlandiya eğitim& Erasmus vizesi 2023 başvuruları için Türkiye’de eğitim görülen kurumdan alınan resmi belgelerle başvuru yapılabilir. Lisans ve yüksek lisans programları dahilinde, Finlandiya’da kabul edilen kurumdan gönderilen onay belgeleriyle, konsolosluklara başvuru yapabilirsiniz.

Erasmus vize başvuruları 15 gün içinde sonuçlandırılır. Seyahat programından 30 gün önce, eksiksiz evraklar ile doğrudan başvuru yapılması gerekiyor. Vize sonuçları pasaport onayıyla birlikte, başvuru sahibine iletilir.

Finlandiya Erasmus ve eğitim vizeleri, 3- 6 aylık programlar dahilinde verilir. Finlandiya dil okulu vizesi veya özel eğitim kurumlarında alınacak eğitimler için vize taleplerinde, ek belgeleri Büyükelçilik sayfasından inceleyebilirsiniz.

Finlandiya Vizesi 2023 SSS

Finlandiya turist vizesi ücreti ne kadar?

Finlandiya Schengen vize ücreti, 80 Euro’dur. Ayrıca 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti ödenir.

Finlandiya için vize gerekli mi?

Umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türk vatandaşları vizeye tabidir. Yeşil ve gri pasaport hamillerinde vize talep edilmez.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurunuzu, seyahatinizden en geç 15 gün önce Finlandiya’daki bir temsilciliğe veya bir vize merkezine gönderin. Başvuru, planlanan ziyaretten en erken altı ay önce yapılabilir. Finlandiya’nın ülkede başka bir Schengen devleti tarafından temsil edilmesi durumunda, işlem süresi genellikle daha uzundur.

Finlandiya Vizesi Zor mu?

Finlandiya Schengen vize kriterlerini karşılayanlar kolayca Finlandiya kısa süreli vize alabilirler.

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Finlandiya Vize Başvuru bilgileri