Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır

Finlandiya’ya seyahat etmeyi planlayan T.C. vatandaşları ülkenin vize koşullarını araştırarak seyahat planlarını oluşturduktan sonra Finlandiya Konsolosluğu vize departmanı veya diplomatik temsilciliğine vize başvurusu yapabilmektedirler. Türkiye’de 4 tip pasaport kullanılmaktadır. Bordo (Umuma mahsus), Gri (Hizmet) Yeşil (Hususi), Siyah (Diplomatik) pasaportlarla seyahat edilebilmektedir. Bordo pasaport haricindeki pasaport sahipleri 90 güne kadar Schengen vizesinden muaf tutulmuştur. Finlandiya vize başvurusu yapmak için gerekli şeylerin başında seyahat sonrası 6 ay geçerli olan bir pasaportunuzun olma şartı vardır. Pasaportunuz kriterlere uygunsa gerekli evrakları mesleki durumunuza göre hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Finlandiya Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Finlandiya vizesi Schengen vizesi içinde yer almaktadır. Bundan dolayı vize ile Schengen bölgesindeki diğer ülkelere ve girişin kabul edilebildiği bazı Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapabilirisiniz.  Vize için gerekli evraklar Finlandiya’ya yapacağınız seyahatin amacına göre değişiklik gösterecektir. Seyahatinizin amacı vize tipini de belirlemektedir; bu durumda Finlandiya turistik, ticari veya aile/arkadaş ziyareti vizesi türlerinden birine göre başvuru yapmanız gerekecektir. Eğer otelde konaklayacaksanız veya bir tur programı ile gidiyorsanız turistik vizeye, eğer bir yakınınızın yanında kalacaksanız aile/arkadaş ziyareti vizesine başvurmalısınız. İş amaçlı bir seyahatse Finlandiya’da faaliyet gösteren bir firmadan davetiye temin etmeniz gerekmekte olup vizenizin türü de ticari vize olacaktır. Bu bağlamda Finlandiya vizesi için gerekli evrakları yolculuğunuzun amacına ve mesleki durumunuza göre hazırlamanız ve görev alanı ikamet ettiğiniz şehir olan Finlandiya Konsolosluğuna yapmanız gerekecektir.

Evrakların dikkatle hazırlanması, güncel olması ve geri dönüş garantisi taşıması gerekmektedir. Bu nedenle sunacağınız Finlandiya vizesi için gerekli evraklar sizin ülkeye geri döneceğinize dair ikna gücü yüksek belgeler olmalıdırlar. Türkiye’deki aile bağlarınız, finansal gücünüzün yeterli, olmasının yanında vize talebinizin de makul ve mantık çerçevesinde olması gerekmektedir. Özellikle ilk vize başvurularında yapılan hatalar yanlış dilekçeler, yanlış doldurulan vize başvuru formu ve eksik evraklardan kaynaklanmaktadır.

Finlandiya vizesi almış olmanız ülkeye giriş yapacağınızın garantisini vermemektedir. Sınır kontrol noktalarındaki yetkililerin geçerli sebeplerle vize sahibini ülkeye almama hakkı vardır. Burada sınır kontrol görevlilerinin de yetkisi bulunmaktadır. Bu nedenle işinizi sağlama almak için otel rezervasyonlarınızın fotokopisini ve geri dönüş uçak biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Birden fazla ülke ziyaret edecekseniz seyahat planınızı doğrulayan rezervasyonların fotokopilerini yanınızda bulunması yararlı olacaktır.

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır? S.S.S

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvuru merkezlerine elektronik ortamdan randevu alınması gerekir. Vize için başvuru işlemleriniz, online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra bunun çıktısını alıp üzerini imzalayıp Finlandiya diplomatik temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine götürmek gerekmektedir.

Finlandiya vizesi nereden alınır?

Finlandiya vize başvuruları, Ankara, İstanbul ve Antalya’da bulunan Finlandiya Vize Başvuru Merkezlerine şahsen yapılır. Randevular, Vize Başvuru Merkezlerinden daha önceden alınmalıdır. Vize Başvuru Merkezleri randevusuz başvuruları da kabul edebilirler.

Ankara Finlandiya Büyükelçiliği’nden bilgi alabilirsiniz.