Finlandiya Vizesi Randevu

Finlandiya Vizesi Randevu

Finlandiya Vizesi Randevu Nasıl Alınır?

Finlandiya vizesi randevu alma işlemi Finlandiya Ankara Büyükelçiliği tarafından akreditasyonu yapılmış vize başvuru merkezlerinden internet üzerinden online (çevrimiçi) şekilde alınmaktadır. Finlandiya vize randevusu İstanbul, Ankara ve Antalya’daki başvuru merkezlerinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte vize sonucu ve süresine karar veren Türkiye’deki tek yetkili kurum Finlandiya Ankara Büyükelçiliği vize departmanıdır.

Online şekilde alınan vize randevusunda belirtilen tarih ve saatte vize başvuru sahibinin şahsen başvuru merkezinde olması gerekmektedir. Tanımlı parmak izi olmayan yolcuların başvuruya şahsen gelmeleri gerekirken, son 2 yıl içinde alınan Schengen vizesinde VIS ibaresi bulunan kişiler istedikleri takdirde başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapabilmektedirler. Böyle durumlarda Finlandiya başvuru merkezi evrakları posta yoluyla kabul etmez ancak akredite vize danışmanlık firmalarının vize başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştıracak yöntemleri mevcuttur. Randevu tarihinde ilgili başvuru merkezinde olmayan başvuru sahiplerinin randevu tarihini erteleme veya değiştirme gibi seçenekleri yoktur.

Finlandiya vizesi randevu işlemleri bireysel olarak kabul edilmektedir. Ancak 12 yaşından küçüklerin ebeveynleri ile aynı randevu tarih ve saatinde başvuru yapmalarına izin verilmiştir. Eğer ebeveynlerin ve çocuklarının randevu saatleri birbirinden farklı ise bütün aile aynı randevu saatinde başvuru yapabilirler. Grup başvurusu yapılacaksa gruptaki kişi sayısı kadar randevu alınması gerekmektedir.

Online sistemde alınan vize işleminde dikkatli olunması gerekir. Türkçe-İngilizce karakterlerin girilişi, verilen kimlik ve pasaport bilgilerinin tutarlılığı gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Finlandiya vize randevusu Finlandiya Konsolosluğunda mülakat içermemektedir ancak gerektiği takdirde Finlandiya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibini mülakata çağırma hakkını saklı tutmaktadır.

Finlandiya vize işlemleri başvurudan 3 ay önce yapılabilir. Başvuru yoğunluğu olduğu durumlarda randevular geç tarihe verilebilmekte vizenin çıkışı seyahat tarihine yetişmeyebileceği durumlardan kaçınmak için randevunun seyahatten 1 ay öncesinde alınması tavsiye olunur. Finlandiya vizesinin çıkış süresi 7 ila 10 iş günüdür ve bu süre Finlandiya vize randevusunda evrakları teslim ettiğiniz ve parmak izi kaydınızı yaptırdığınız tarihten itibaren geçerlidir.

Finlandiya Vize prosedürlerinde güncellemeler olabileceğinden buradaki bilgilerin başvurudan önce ilgili kurumlardan teyit edilmesi tavsiye edilmektedir.