finlandiya vizesi

Finlandiya Vizesi

Finlandiya Cumhuriyeti ülkesine çeşitli amaçlarla seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşların, seyahatlerinden önce büyükelçiliğe, konsolosluğa, vize başvuru merkezleri ve yetkili vize acentelerine bizzat başvuruda bulunarak Finlandiya vizesi almaları gerekmektedir. Verilen vizelerin süreleri talep edilen seyahat türüne ve kişilerin durumlarına bağlı olarak değişir. Büyükelçilik ve konsolosluk uygun gördüğü süre kadar vize verme hakkına sahiptir.

Finlandiya vize işlemleri Türkiye ve Finlandiya Cumhuriyetlerinin resmi tatilleri haricinde, hafta içi her gün ilgili kurumlar tarafından yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin, planladıkları seyahat sürelerini resmi tatiller ve konsolosluk çalışma saatlerini göz önünde bulundurarak, seyahatlerinden en az 90 gün önce gerçekleştirmeleri, vize sürecinde yaşanabilecek uzamalar nedeniyle seyahatlerinin aksamasına engel olur.

Finlandiya vizesi başvuru yapıldıktan sonra ortalama 7 ile 15 iş günü içerisinde çıkmakta, pasaportlar sahiplerine teslim edilmektedir. Ancak vize sürecinde yetkili makamların ek belge talep etmesi, incelemelerini derinleştirmesi ve yüz yüze görüşme talep etmesi durumlarında bu süreç 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Finlandiya Schengen vizesi kapsamında bulunan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu sebeple vize süreci Schengen vizesine uygun olarak gerçekleştirilir. Finlandiya büyükelçiliği ve başkonsolosluğu gerekli gördüğü takdirde vize işlemlerinde değişiklik yapma ve farklı belgeler isteme hakkına sahiptir. Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşların Finlandiya vizesi hakkında sahip olması gereken bilgiler ve vize süreciyle ilgili önemli hususlar aşağıda yer almaktadır:

Finlandiya Vize Başvuru Formu

Finlandiya vize başvurusu, başvuru formu ve yetkili kurumlar tarafından istenilen evraklar ile yapılmaktadır. Başvuru formuna kişiler 1 adet biometrik özelliklerde çekilmiş fotoğraf eklemelidir. Fotoğraflarda kişilerin yüzleri açık olmalı, kimlikleri tespit edilebilmeli, fotoğraf üzerinde rötuş yapılmamış olması gerekmektedir.

Vize başvuru formu İngilizce dilinde düzenlenmiştir. Yeterli İngilizce dil bilgisine sahip olmayan kişilerin, dil konusunda donanımlı ve yetkili kişilerle başvuru formlarını doldurması tavsiye edilmektedir. Vize başvuru formunun sağ tarafında yer alan ve konsolosluk yetkilileri tarafından doldurulması gereken kısımda hiç bir işaretleme yapılmamalı, yanlışlıkla yapıldığı takdirde yeniden form düzenlenmesi gerekmektedir. Başvuru formu büyük harflerle, silme ve karalama yapmadan tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Vize başvuru formuna atılacak olan imzalar, vize başvurusunda bulunan kişinin şahsi imzası olmalı, imzalar arasında farklılık bulunmamalıdır. Reşit olmayan çocukların formları yasal vasiler tarafından düzenlenerek imzalanmalı ve başvuru yasal vasiler tarafından yapılmalıdır.

Vize başvuru formu kişisel bilgilerin doldurulması ile başlar. Paylaşılacak olan kimlik bilgileri pasaport üzerinde yazılan olan bilgilerle uyumlu olmalıdır. Bu yüzden kimlik bilgilerinin pasaporta göre yazılması tavsiye edilmektedir. Pasaport bilgileri ve geçerlilik süreleri formda ilgili alana yazılmalıdır. Finlandiya Cumhuriyeti ülkesine ziyarette bulunacak vatandaşların pasaport sürelerine ilişkin titiz çalışmalar yürütmekte ve 10 yıl geçerlilik süresi olan pasaportlar talep etmektedir. Bu yüzden Finlandiya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, başvuru öncesinde pasaport sürelerini uzatmalı ve başvurularını bu şekilde gerçekleştirmelidir.

Finlandiya Vize Başvurusu Hakkında

Finlandiya vizesi vermeye yetkili kurumların, vize başvurularında göz önünde bulundurduğu en önemli noktalar arasında seyahat amacı bulunmaktadır. Form üzerinde seyahat amacı açık ifadelerle belirtilmeli, evraklar seyahat amacına uygun şekilde düzenlenerek yetkili kurumlara teslim edilmelidir. Seyahat amacında ve talep edilen sürelerde konsolosluk yetkilileri bir çelişki gördüğü takdirde vize başvurularını reddetme hakkına sahiptir.

Kişiler genel seyahat bilgilerini ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair içerikleri başvuru formu üzerinde doldurmalıdırlar. Masraflar bir başkası tarafından karşılanacak ise sponsor kişinin bilgileri formda paylaşılmalı, masrafların ne kadarlık bir kısmının karşılanacağı ile ilgili belgeler konsolosluk yetkililerine ibraz edilmelidir. Finlandiya’da ikamet eden arkadaş veya akraba bulunuyorsa bu kişilerin isimleri, adresleri ve yakınlık dereceleri de takip eden alanda yazılarak açıklanmalıdır.

Daha önceden Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirmiş olan kişiler, önceki seyahat bilgilerini formda ilgili kısma yazmalıdırlar. Ne kadar süre ile vize alındığı, Finlandiya’da ne kadar kalındığı ve son 3 yıl içerisinde Schengen vizesi kapsamında hangi ülkelere ziyarette bulunulduğu istenilen bilgiler arasındadır.

Vize başvuru formu bu bilgilerin titizlik içerisinde doğru bilgilerle doldurulduktan sonra, vize başvurusunun yapılacağı yer ve günün tarihi atılarak imzalanır ve teslime hazır hale gelir.

Finlandiya vize işlemleri bilgisi

Finlandiya Vize başvuru Evrakları:

Vize başvurusunda bulunurken vize başvuru formu ile beraber, formda yazılan bilgilerin gerçekliğini kanıtlayan belgeler de konsolosluğa sunulmalıdır. İstenilen belgelerin listesine Finlandiya konsolosluğu, büyükelçiliği, vize başvuru merkezleri, yetkili aracı vize acentelerinden ve kurumların resmi web siteleri üzerinden ulaşılabilir.

Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde kişilerden ek belge talep etme hakkına sahiptir ve kişiler bu belgeleri konsolosluğa sunmakla yükümlüdür. Talep edilen belgeler istenilen süreler içerisinde ulaştırılmadığı takdirde Finlandiya vizesi başvuruları reddedilmektedir.

Finlandiya Vize Ücretleri

Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar, seyahat amaçlarına ve talep ettikleri vize türüne uygun olan vize ücretlerini, yetkili kurumlar tarafından yayınlanan banka hesap numaralarına, isim, soyad, vatandaşlık numaraları ve vize ücreti açıklamaları eşliğinde yatırmalıdırlar. Ödemenin yapıldığını kanıtlayan banka dekontu vize evrakları ile birlikte konsolosluğa ibraz edilmelidir.

Reddedilen vizelerin başvuru ücretleri taraflara iade edilmez ve sonraki başvurularda kullanılamaz. Konuyla ilgili bilgilendirme vize başvuru formunda yer alan açıklamalarda ve konsolosluğun resmi kaynaklarında bulunmaktadır. Tekrar yapılacak vize başvuruları için ilgili hesap numaralarına yeniden ödeme yapılması gerekmektedir.

Talep edilen vize türüne göre ödenmesi gereken vize ücretlerine aracı vize acentelerinden, konsolosluk ve büyükelçilikten, fahri konsolosluklardan ve vize başvuru merkezlerinden ulaşılarak detaylı bilgi elde edilebilir.

Finlandiya Vizesi Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar talep ettikleri vize türüne ve sürelerine uygun olarak beyanda bulunmak ve evraklarını hazırlayarak teslim etmek zorundadır. Oturma izni, aile birleşimi, çalışma ve eğitim gibi uzun süreli vizeler için uygulanan vize prosedürü farklıdır. Bu tür uzun süreli finlandiya vize taleplerinde kişiler, konsolosluk ve büyükelçiliğe davet edilerek yüz yüze görüşme talep edilir. Uzun süreli vizelerde istenilen evraklar, kısa süreli vizelerden farklıdır.

Yapılan vize başvuruları konsolosluk yetkilileri tarafından uygun görülmediği takdirde reddedilebilir ve kişilerin ret gerekçelerini yeniden düzenleyerek başvuruda bulunması gerekmektedir. Uygun görülmeyen durumların düzeltildiğine dair evraklar yeniden başvurularda, önceki vize reddi gerekçeleri kısmında açıklanarak yetkililer ile paylaşılmalıdır. Adli suçlar, evrakta sahtecilik gibi nedenlerle iptal edilen vize başvuruları yeniden yapıldığı takdirde, bu kişilere vize verilmez veya ağır hükümler altında kısa süreli vizeler verilmektedir.

Özel davetiye ile yapılacak olan Finlandiya ziyaretlerinde, davetiyeyi yapan kişi veya kurum bilgileri, davetiye mektubu ile birlikte konsolosluğa sunulmalıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde bu kişilerde doğrudan iletişime geçebilir ve ek evrak talebinde bulunarak teminat isteme hakkına sahiptir.

Eğer talep edilen vize süresince birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecekse, ziyaret edilecek ülkelerin isimleri, konaklama süreleri ve rezervasyon kayıtları konsolosluk yetkilileri ile paylaşılmalıdır. İlk ziyaret edilecek ülke Finlandiya değilse, Schengen vize başvurusu ilk ziyaret edilecek ülkenin konsolosluğuna yapılmalıdır. Alınan vizeler Schengen kapsamında olduğu için Finlandiya ziyaretleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir ve tekrardan Finlandiya konsolosluğuna başvuruda bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Finlandiya Vizesi S.S.S

Finlandiya Vize Ücreti Nedir?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Finlandiya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Finlandiya Schengen mi?

Finlandiya Schengen vize bölgesinde yer alan bir ülkedir. Umumi pasaporta sahip Türk vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde bir vize başvuru merkezine müracaat ederek Finlandiya kısa süreli vize başvurusunda bulunabilirler. Uzun süreli vizeler için Ulusal vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Finlandiya Büyükelçiliği web sitesi

Finlandiya vize başvurusu hakkında bilgi edininiz.