finlandiya aile ziyaret vizesi

Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi

Finlandiya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında vize muafiyetine yönelik bir antlaşma bulunmamasından dolayı Bordo pasaporta sahip olan kişilerin aile ziyareti amacıyla Finlandiya’ya girebilmek için Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi almaları gerekmektedir. Fakat Bordo pasaport haricinde Siyah, Gri ve Yeşil gibi pasaportlara sahip olan kişiler bu tür uygulamalara tabii değildirler. Belirtilen pasaportları kullanan kişiler, 180 günlük dilim içerisinde toplamda 90 gün boyunca Finlandiya’da rahatlıkla konaklama gerçekleştirebilmektedirler. Sürenin dolmasının ardından da Finlandiya sınırlarından ayrılmış olmak gerekmektedir. Eğer kişi 90 günün sonrasında hala ülkede kalmaya devam ederse vizesiz seyahat kuralları ihlal edilmiş olmaktadır. Bu nedenle çıkışın erkenden yapılması gerekmektedir.

Bordo pasaport kullanan kişiler, seyahat sebeplerine göre vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Kişi eğer iş amacı ile Finlandiya’ya seyahat etmek istiyor ise ticari vize başvurusunda bulunabileceği gibi, ailesini ziyaret etmek için de Finlandiya aile ziyaret vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması halinde kişi vize almaya ve dolayısıyla Finlandiya’ya giriş yapmaya hak kazanmaktadır. Fakat bunun için öncelikle Finlandiya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Olan Evraklar

Finlandiya’ya gitmek için yapılacak olan vize başvurularında bir takım evraklar Finlandiya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. İstenen belgelerin her biri, konsolosluk için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle talep edilen belgeler arasında herhangi bir şekilde eksik olmamalıdır. Ayrıca belgelerin tamamının da konsolosluk tarafından belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir. Eğer belgelerin herhangi birinde eksiklik veyahut da yanlışlık ortaya çıkar ise başvuru süreci uzamaktadır.

Dolayısıyla kişi tekrar tekrar randevuya çağrılmaktadır. Bazı durumlarda da başvuru sürecinin uzamasının yerine, yapılan Finlandiya ziyaret vizesi başvuruları reddedilmektedir. Belirtilen durumlar ile karşılaşmamak için istenen evrakların tamamının eksiksiz olarak randevu tarihlerinde Finlandiya Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu

Online sistemler üzerinden doldurulan Vize Başvuru Formu, yakın tarihlerden bu yana her ülkenin konsolosluğu tarafından istenmektedir. Bu nedenle Finlandiya’ya gidecek olan kişilerin de bahsi geçen formu eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanan belgenin tamamının İngilizce doldurulması talep edilmektedir. Dolayısıyla form içerisinde yalnızca İngilizce karakterler kullanılmalıdır.

Form içerisinde oldukça fazla miktarda soru yer almaktadır. Bu soruların her biri, Finlandiya Konsolosluğu’nun kontrolleri yapabilmesi için eksiksiz olarak cevaplandırılmalıdır. Eğer verilen cevaplarda herhangi bir yanlışlık veya uyuşmazlık var ise, kişi formun en alt kısmına imza atacağı için yanlış beyanda bulunulmasından sorumlu tutulabilmektedir. Bu da bir takım sıkıntıları beraberinde getirebilmektedir. Bu tür durumların meydana gelmemesi için formun belirtildiği gibi doldurulması gerekmektedir.

finlandiya aile ziyareti vize nasıl alınır

Pasaport

Her pasaportun kullanım ömrü 10 yıldır. Bu nedenle 10 yıldan fazla sürelerdir kullanılan pasaportlar, Finlandiya aile ziyaret vizesi başvurusu yapmadan önce değiştirilmeli ve de yenilenmelidir. Ayrıca seyahatin bitiminin ve Türkiye’ye giriş yapılmasının ardından bahsi geçen pasaportun en az 3 kadar daha geçerlilik süresinin bulunması gerekmektedir. Ek olarak, pasaportta da minimum 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Vize basım işlemi gerçekleşeceği için, bu boş sayfalara Finlandiya Konsolosluğu tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Fotoğraf

Finlandiya’da bulunan ailelerini ziyaret edecek olan kişiler, hazırlaması gereken belgelere ek olarak 2 adet de biometrik fotoğraf çektirmelidir. Fotoğrafların ölçülerinin 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Bu ölçülere uymayan fotoğraflar Finlandiya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Ayrıca çekilen fotoğrafların da son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Finlandiya aile ziyaret vizesi başvurularında kullanılacak olan biometrik fotoğrafların daha önce herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir. Bu tür yönlendirmelere ve taleplere uyulmaması halinde biometrik fotoğraf kabul edilmeyeceği gibi, başvuru sürecinin de uzamasına sebep olunmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahiplerinin Finlandiya Konsolosluğu’nun taleplerine göre evrak hazırlaması gerekmektedir.

Maddi Duruma İlişkin Belgeler

Başvuru yapacak olan kişilerin maddi durumları da konsolosluk için büyük önem arz etmektedir. Kişinin ülke içerisinde rahatlıkla konaklama gerçekleştirebileceğini tespit edebilmek için, belirtilecek olan belgelerin tamamına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan ilki, son 3 aya ilişkin maaş bordrosudur. Bordroların tamamının bağlı olan kurum tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca son 3 aya ilişkin olan Banka Hesap Özeti de Finlandiya Konsolosluğu tarafından istenmektedir. 3 aydan daha önceki süreleri gösteren belgeler kabul edilmemektedir. Hazırlanan belgelerin banka tarafından kaşelenmesi gerekmektedir. Ayrıca bankanın da İmza Sirküleri istenmektedir. Bunun da yine imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

Vize Talep Dilekçesi

Vize Talep Dilekçesi, Finlandiya aile ziyaret vizesi başvurusu yapacak olan kişinin bağlı bulunduğu kurum tarafından oluşturulmaktadır. Şirketin veya kurumun yetkilisi tarafından hazırlanan form tamamen İngilizce olarak hazırlanmalıdır. İngilizce bilinmiyorsa da yeminli bir tercüman aracılığı ile dilekçe hazırlatılmalıdır.

Bahsi geçen form Finlandiya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmış olmalıdır. Form içerisinde başvuru yapan kişinin mesleği, şirketteki konumu, seyahat planı ve seyahat tarihlerine ilişkin bilgiler yer almalıdır. Ayrıca şirkete ilişkin bilgilerin de dilekçe içerisinde paylaşılması Finlandiya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Son olarak seyahatin kim tarafından finanse edileceği de dilekçe içerisinde detaylı olarak belirtilmelidir.

Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Finlandiya’ya giriş yapabilmek için alınan vizelerde bir takım evraklar daha eksiksiz olarak istenmektedir. Bunların başında da mesleki durumu gösteren belgeler gelmektedir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü ’nden oluşmaktadır. Ayrıca bağlı bulunulan kurum veyahut da şirket tarafından da resmi İzin Belgesi alınmalıdır. İzin Belgesi, şirket yetkilisi tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Belirtildiği şekilde hazırlanmayan evraklar onaylanmamaktadır.

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planını destekleme özelliği taşıyan belgeler, otel konfirmasyonları ve uçak biletlerinden oluşmaktadır. Kişi Finlandiya aile ziyareti vizesi için başvuru yapmadan önce kalacağı yerleri ayarlamak zorundadır. Bu nedenle de eğer otelde kalınacak ise önceden rezervasyon yapılmalıdır. Rezervasyonların onaylanması halinde de konfirmasyon çıktılarının alınması gerekmektedir. Ek olarak da gidiş ve dönüş uçak biletlerinin orijinalleri de randevu tarihinde ilgili kurumda bulunan yetkiliye teslim edilmelidir. Bahsi geçen belgelerin her ikisi de başvuru sürecinin olumlu yönde değerlendirilmesini sağlamaktadır.

Sağlık Sigortası

Başvuru sahiplerinin tamamlaması gereken bir diğer şart da Sağlık Sigortası’dır. Bahsi geçen sigorta, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde işleyişini sürdürmekte olan sigorta firmaları aracılığı ile yaptırılabilmektedir. Yapılan sigorta, Türkiye’nin dışında meydana gelebilecek sorunların büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmesi için yapılmaktadır. Sigortanın yaptırılmasının ardından kişinin 30.000 Euro’ya kadar olan sağlık masrafları istisnasız bir şekilde karşılanmaktadır. Bu nedenle başvuru sahipleri bu sigortayı yaptırmak ile yükümlüdürler.

Finlandiya Aile Ziyaret Vize Ücretleri

Finlandiya’ya giriş yapabilmek için başvuru yapan kişiler, randevu tarihinde finlandiya vize ücreti gişeden direkt olarak yatırmaktadırlar. Fakat bu ücretler bazı kriterlere bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedirler. Bu değişimin en büyük sebebi, vize tipi ve vize süresidir. Eğer kişi tek girişli ve kısa süreli bir vizeye başvuruda bulunuyor ise oldukça düşük ücretler ödemektedirler. Fakat uzun süreli ve de çok girişli olan vize tiplerine başvuru yapılıyor ise ödenen ücretler büyük ölçüde değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca USD ve Euro kurlarının sürekli olarak değişmesinden dolayı da ödenen vize ücretleri çeşitlilik gösterebilmektedir.

Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Finlandiya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya aile ve arkadaş ziyareti vizesi; başvuru formu, pasaport, kimlik fotokopisi, aile bağlarını kanıtlayıcı belgeler, Fince, İsveççe, İngilizce yazılmış ve imzalanmış davetiye mektubu belgelerinin toplanmasının ardından, vize başvuru merkezleri aracılığıyla Finlandiya Büyükelçiliğine yapılarak azami 90 günlük olarak alınır.

Finlandiya vize kaç TL?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Finlandiya Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Finlandiya Ankara Büyükelçiliği’nden bilgi alınız.

Finlandiya Vize Başvuru Formu hakkında bilgi alınız.