finlandiya ticari vize

Finlandiya Ticari Vize

Finlandiya, Avrupa Birliği’ne bağlı olduğu için Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle Schengen vizesi alacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Finlandiya’ya da belirli bir süre kadar giriş ve çıkış yapabilmektedirler. Bu vize tipinden farklı olarak, ticari amaç doğrultusunda direkt olarak Finlandiya ticari vize de alınabilmektedir. Fakat çok fazla sayıda ülkenin tek seferde gezilebilmesi için çoğunlukla Schengen vizesi müracaatı yapılmaktadır.

Finlandiya Ticari Vize Başvurusu Hakkında

Finlandiya’ya giderken vize alması gereken kişiler yalnızca Bordo pasaport sahibi kişilerdir. Yeşil renkli, Gri renkli ve Siyah renkli pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler, 90 gün süre ile diledikleri Avrupa ülkesi sınırları içerisinde kalabilmektedirler. 90 günlük sürenin dolmasının ardından bulunulan ülkeden ayrılmak gerekmektedir. Ülkeye tekrardan giriş yapabilmek için de 90 gün kadar beklemek gerekmektedir. Sonuç olarak, bu pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olan kişiler sene içerisinde 180 gün boyunca ülke sınırları içerisinde kalabilmektedirler. Fakat Bordo pasaport sahibi kişilerin bu tür bir avantajları bulunmamaktadır.

Finlandiya Ticari Vize Başvurular Kaç Günde Sonuçlanır?

Finlandiya’ya seyahat edecek olan kişilerin, seyahat sebeplerine uygun olacak şekilde vize başvurusu yapması Finlandiya Konsolosluğu tarafından belirlenen bir zorunluluktur. Bu nedenle kişi hangi amaç ile ülkeye giriş yapmayı istiyorsa, bu amaç doğrultusunda başvuru yapmalıdır. İş için ülkeye giriş yapacak olan kişiler, Finlandiya ticari vize başvurusu yapmalıdır. Benzer şekilde, eğer ülkede yaşayan yakınlar ziyaret edilecekse de aile ziyareti vizesi için başvuru yapılmalıdır.

Finlandiya’ya giriş yapabilmek amacı ile alınan vizelerin değerlendirme süreci genellikle 12 ile 15 iş günü arasında sürmektedir. Fakat bazı dönemlerde vize müracaatları oldukça yoğunlaşmaktadır. Bu nedenle de bu süre 15 ile 20 iş günü arasında değişebilmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde de seyahat tarihlerinde bir takım problemler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle Finlandiya ticari vize başvurusu yapan kişilerin, seyahat tarihlerinden 7 – 8 hafta öncesinden başvuru yapması Finlandiya Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

Finlandiya ticari vize ücreti nedir

Finlandiya Ticari Vize Başvurusu Gerekli Olan Belgeler

Finlandiya’ya giriş yapmak amacıyla gerçekleştirilen vize müracaatlarında Finlandiya Konsolosluğu tarafından bir takım belgeler istenmektedir. Talep edilen bu belgelerin tamamının belirtildiği şekilde, eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Belgelerin yanlış veyahut da eksik olarak hazırlanması, kişinin tekrar tekrar randevuya çağırılmasına sebep olmaktadır. Bu da doğal olarak Finlandiya ticari vize başvurularının sonuçlanmasının gecikmesine neden olmaktadır.

Vize Başvuru Formu

Finlandiya’ya giriş yapmak amacıyla başvurulan vizenin tipi ne olursa olsun, Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Form, içerisinde çok miktarda soru yer alması sebebiyle konsolosluk için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de Vize Başvuru Formu doldurulmadan, Finlandiya ticari vize başvurusunun işlemleri başlatılamamaktadır.

Formda yer alan sorulara verilen cevapların tamamında büyük harf kullanılmalıdır. Büyük harfe ek olarak, formun tamamında da İngilizce veyahut da Almanca dilleri kullanılmalıdır. Belirtilen dillerden farklı olarak Türkçe de dahil olmak üzere hiç bir dil kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru sahipleri formu istenildiği şekilde hazırlamalı ve en alt kısımda da elektronik olarak imza atmalıdır.

Pasaport

Pasaportların belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Bu kullanım süresi de konsolosluklar tarafından 10 sene olarak belirlenmiştir. Bu nedenle Finlandiya ticari vize işlemleri için başvuru yapmadan önce eski olan pasaportların ilgili kuruluşlar vasıtası ile yenilenmesi gerekmektedir. Bu şarta ek olarak, pasaportların geçerlilik süreleri de büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle seyahat tarihlerinin bitişinden sonra kullanılacak olan pasaportların 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Bu şarta da kesinlikle uyulması gerekmektedir.

Biometrik Fotoğraf

Avrupa ülkelerinin tamamında standart bir fotoğraf ölçüsü kullanılmaktadır. Dolayısıyla vize başvurusu yapacak olan kişilerden genel olarak aynı ölçüdeki biometrik fotoğraflar istenmektedir. Finlandiya’ya giriş yapmak amacıyla vize talebinde bulunan kişilerin de diğer ülkelerde olduğu gibi 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerine sahip olan 2 adet biometrik fotoğrafı temin etmesi gerekmektedir.

Fotoğrafların beyaz arka fon kullanılarak çekilmiş olması şarttır. Parmak izleri konsoloslukta alınacağı için, yalnızca biometrik fotoğraf Finlandiya ticari vize başvuruları için yeterli olmaktadır. Ayrıca fotoğrafın çekilmesi esnasında aksesuar kullanılmamalıdır. Başörtüsü ve gözlük aksesuar olarak kabul edildiği için, bu ürünlerin kesinlikle kullanılmaması ve yüzün gözükmesinin engellenmemesi gerekmektedir.

Maddi Durumu Gösteren Belgeler

Maddi durumu ispat eden belgeler 2 adettir. Bunlardan ilki maaş bordrosu, diğeri de Banka Hesap Dökümü’dür. Maaş bordroları ve hesap dökümü son 3 aya ait olmalıdır. Daha önceki döneme ait olan evraklar kabul edilmemektedir. Bu nedenle her iki belgenin de güncel olması gerekmektedir. Ayrıca Banka Hesap Dökümü’nün randevu tarihinden yalnızca 1 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Alınan belgenin de banka yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi gerekmektedir.

Bu belgelere ek olarak Finlandiya ticari vize başvurularında, Finlandiya Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinin banka hesapları kontrol edilmektedir. Kişi, başvuru yapmadan önce 1 haftalık iş gezisi için banka hesabına minimum 5.000 TL değerinde nakit yatırmalıdır. Bu tutar TL olabileceği gibi, USD ve Euro da olabilmektedir. Bu, tamamen başvuru sahibinin inisiyatifine kalmış durumdadır. Ayrıca Finlandiya’da kalış süresi arttıkça, hesapta bulunan miktarın da doğru orantılı bir şekilde artması gerekmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin bu hususa fazlasıyla özen göstermesi şarttır.

Vize Talep Dilekçesi

Vize başvurularında istenen bir diğer belge de Vize Talep Dilekçesi’dir. Dilekçe, Finlandiya ticari vize başvurusu yapan kişi tarafından bizzat doldurulmalıdır. Ayrıca doldurma esnasında da İngilizce veya Almanca kullanılmalıdır. Eğer kişi her iki dile de hakim değil ise, yeminli bir tercümandan destek alabilmektedir. Tercüman vasıtası ile hazırlanan dilekçenin üzerinde başvuru sahibinin imzasına ek olarak, tercümanın da imzasının bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde dilekçe Finlandiya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Mesleki duruma ilişkin olarak hazırlanması gereken çok sayıda belge vardır. Özellikle ticari vize başvurularında bu belgelerin sayısı daha fazla artmaktadır. Finlandiya ticari vize başvurusu yapan kişilerin öncelikle SGK Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi alması gerekmektedir. Buna ek olarak şirket yetkilisi tarafından da resmi İzin Belgesi hazırlanmalıdır. Her belgenin imzalı ve kaşeli olması şarttır. Ayrıca belirtilen belgelere ek da olarak bağlı bulunulan şirketin Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Faaliyet Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi de Finlandiya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Bu nedenle bahsi geçen her belgenin eksiksiz olarak temin edilmesi ve ilgili kuruma sunulması gerekmektedir.

Diğer Belgeler

Hazırlanması gereken diğer belgeler de seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve de Sağlık Sigortası poliçesidir. Başvuru yapacak olan kişiler, seyahat planını desteklemeye yardımcı olan belgeleri kesinlikle temin etmelidirler. Bu belgeler, otel rezervasyonlarından ve de uçak biletlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yapan kişilerin bu belgeleri eksiksiz olarak hazırlaması şarttır.

Belirtilen belgelere ek olarak, Adli Sicil Kaydı da konsolosluk tarafından istenmektedir. Savcılık aracılığı ile alınması gereken bu belgenin içerisinde de ‘Adli Sicil Kaydı Yoktur’ şeklinde bir ibare bulunmalıdır. Bu ibarenin bulunmadığı belgeler kabul edilmemektedir. Bahsi geçen belge farklı vize tiplerinde isteniyor olsa da, sürecin uzamaması için alınmasında fayda vardır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin tüm bu belgeleri temin etmesi gerekmektedir.

Finlandiya Ticari Vize S.S.S

Finlandiya vizesi ne kadar sürede çıkar?

Finlandiya vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı Finlandiya Konsolosluğunun yetkisinde olan bir durumdur. Bununla birlikte Finlandiya vizesinin sonuçlanma süresi ortalama 7 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Vize çıkış süresi olan ortalama 7-15 günlük süre randevu tarihinden itibaren sayılmalıdır.

Finlandiya Ticari Vizesi Davetiye Örneği Nasıldır?

Finlandiya’da iş ortaklığı yapılacak firmanın antetli kağıdına bir davetiye hazırlanmalıdır. Finlandiya iş davetiyesinde davet edilen kişinin kimlik belgeleri ve iş unvanları yazılmalıdır. Finlandiya iş gezisinin ne amaçla yapılacağı mutlaka belirtilmelidir, seyahat tarihleri ve iş etkinlikleri belirtilmelidir. Finlandiya ticari vize davet mektubu şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

Vize onayı nasıl anlaşılır?

Konsolosluklar tarafından resmi olarak yetki verilmiş kuruluşların internet sitelerinden vize sorgusu yapmak mümkündür. Pasaport numarası ve barkod numarası gibi bilgileri girerek kısa süre içerisinde vize sorgulama işlemi tamamlanmaktadır.

Ankara Finlandiya Büyükelçiliği

Finlandiya vize ücretleri 2023 bilgi edininiz.